Drazí zákazníci, musíme Vám oznámit smutnou novinu, a to že naše firmička Jedno zdraví ukončí provoz a to 28.8.2019. Všem našim zákazníkům moc děkujeme za dlouholetou oddanost našemu pečivu a pevně věříme, že naleznete za naše výrobky adekvátní náhradu. :-) Sl. Lucie Kolingerová

Mouky a zrní

Mouky jsou složité téma. Paleo lidé zrniny nejedí, běžní lidé preferují běžné mouky, jiní nemají rádi hladké mouky a my si vybíráme. Máme rády mouky nevšední ve vynikající kvalitě a z nich pak tvoříme co je zrovna potřeba. Názory jsou různé, na to jaké mouky jsou vhodné nebo nevhodné a jestli je jíst či nejíst. My zastáváme názor: "všeho s mírou" ..

..a tak vám nabízíme co samy rády používáme. A to především mouku žitnou celozrnnou hrubě mletou - spíše šrot, což je náš stavební kámen pro pečení našeho pečiva.  Mouku odebíráme z farmy Krišnův dvůr, certifikovanou bio, mletou na kamenném mlýně (vláknina zůstává zachována v její pravé podobě bez ostrých hran).  A i jiné druhy muk.  

Pro nás je hlavním cílem u mouky zajištění kvality surovin a dalšího zpracování - mletí. Je dobré mlít zrna na kotoučovém mlýnu, který nepoškozuje vlákninu. Rozemletá hmota nežlukne a zůstane v ní zachována vláknina obalu zrna s cennými minerály, i klíčky s rostlinným tukem a enzymy, neoxiduje a nevyčichne, neztratí vůni, která se pak nemusí dohánět chemicky, nezačne plesnivět.

Mouka mletá na kamenném/kotoučovém mlýnu a zachování vlákniny, má ale také další specifika. Tři dny se po umletí nechá šrot odležet před dalším zpracováním, a následně mouku pytlíkujeme a nebo používáme na pečení.

Důležité i pro další zpracování u Vás doma je, že se nesmí spěchat, protože při pečení, vaření, ...  z celozrnné mouky je třeba dát při zpracování, aby vláknina stihla nasát vodu - nabobtnat. Tak se s vlhkou vlákninou při trávení dostane potřebná vlhkost až do tlustého střeva, nevstřebá se už v tenkém a nevzniká zácpa.

Mimoto je pomletá vláknina ostrá jako střípky a nasátím vody se ostré hrany zakulatí a nejsou pak agresivní na střevní sliznici, kterou jinak mohou pořezat. Proto jsou dnešní moderní celozrnné výrobky poněkud nebezpečné a mohou poškodit střeva, protože v současných výrobních procesech není čas na nějaké boptnání a provlhčování a vláknina zůstává ostrá. 

 
50
9015090
Značky

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem